Jau šonedēļ- Lielā Talka

Lielā Talka un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) aicina talciniekus ņemt aktīvu dalību jau tradicionālajā pavasara talkā un Vislatvijas vides sakopšanā, kas norisināsies šā gada 24. aprīlī. Talcinieki ir aicināti ievērot visas valstī noteiktās piesardzības prasības, būt apzinīgiem un iesaistīties Latvijas sakopšanā un labiekārtošanā.


Kā talkot COVID-19 laikā?
SOLO talkas: talkojiet vienatnē, pastaigājoties pa mežu vai gar jūru, sakopjot savas mājas apkārti;
DUO talkas: talkojiet divatā. Ja esat vienas mājsaimniecības pārstāvji, tad talkojiet droši kopā, ja esat draugi vai paziņas, ievērojiet vismaz divu metru distanci;
ĢIMENES talkas: talkojiet visa ģimene kopā, bet ievērojiet, ka jums jābūt vienas mājsaimniecības pārstāvjiem.


Virzoties uz mērķi par zaļākās valsts pasaulē statusu, arī šajos sarežģītajos apstākļos ir svarīgi ikdienā saudzēt ne tikai savu veselību, bet arī apkārtējo vidi un dabu. Tāpēc arī šogad, tāpat kā visus iepriekšējos gadus Lielā Talka notiks, lielāku uzsvaru liekot uz individuālo talkošanu un talkošanu vienas mājsaimniecības ietvaros. Šā gada Lielās Talkas sauklis ir “Par zaļu Latviju – katrs atsevišķi, bet visi kopā!”, norāda uz to, ka, neskatoties uz apkārtējiem apstākļiem, katrs no mums Lielās Talkas dienā vai jebkurā citā laikā var pielikt savu roku, lai Latvija kļūtu par zaļāko valsti pasaulē.
Talkas.lv mājaslapā visi talkotāji var gan apskatīties “Piesārņoto vietu karti”, plānojot savus Lielās Talkas darbus, gan arī pieteikt savas talkas. Ņemot vērā paaugstinātās drošības apstākļus un pašreiz noteikto sociālās distancēšanās aicinājumu, talkotāji aicināti lielāku uzsvaru likt uz individuālo talkošanu, tāpēc ir pieejama arī īpašā SOLO talkas karte, kur savu atkritumu savākšanas vietu var atzīmēt tie, kuri dosies talkot vienatnē.
Mājaslapā atrodamas trīs interaktīvās Lielās Talkas kartes, kurās var pieteikt savu labiekārtošanas vai atkritumu savākšanas talku:
— “Lielās Talkas’21 karte” talkotāji aicināti pieteikt trīs veidu talkas – atkritumu savākšanas talkas, labiekārtošanas talkas vai apvienotās talkas labiekārtošanas un atkritumu savākšanas talkas: talkas.lv/liela-talka/pieteikt-talku/
— “Solo Talkas’21 karte” savas talkas ir aicināti pieteikt tie, kuri vēlas doties dabā un talkot vienatnē, sakopt savu apkārtni vai savu māju tuvumu. Tā ir iespēja individuālajiem talkotājiem pievienoties plašajam Latvijas talkotāju pulkam, lai kopīgi piedalītos pavasara sakopšanas darbos:talkas.lv/liela-talka/solo-talkas/
— “Piesārņoto vietu karte” Latvijas iedzīvotājiem ir iespēja atzīmēt īpaši piesārņotas vietas savos novados un reģionos, tādā veidā norādot, kur sakopšanas darbi būtu īpaši nepieciešami: talkas.lv/piesarnoto-vietu-karte/


Liela Talka šogad individuālajiem talkotājam ir radījusi iespēju saņemt savus talkas atkritumu savākšanas maisus. Tie tiks izplatīt ar Lielās Talkas atbalstītāja “Maxima Latvija” palīdzību. Individuāliem jeb SOLO talkotājiem, kuri jau 24. aprīlī plāno piedalīties Lielajā Talkā, varēs saņemt talkošanas maisus sev ērta veidā kādā no teju 200 “Maxima” veikaliem visā Latvijā.


Visi SOLO talkotāji no 19. līdz 24. aprīlim varēs saņemt savu īpašo talkas maisu veikalos “Maxima” (izņemot “Maxima Express” formāta veikalus), veicot simbolisku pirkumu vismaz 0.10 eiro apmērā. Jāņem vēra, ka maisu skaits ir ierobežots.
“Šis mums ir īpašs gads – “Maxima Latvija” svin savu 20. dzimšanas dienu, tāpēc, kļūstot par tik ļoti būtiskas iniciatīvas kā Lielās Talkas atbalstītājiem, apliecinām cieņu pret vidi, rūpējoties par tīrāku apkārtni un zaļāku Latviju. Šo gadu laikā esam īstenojuši virkni ilgtspējas iniciatīvu, rūpējoties gan par savas tiešās darbības pēdu nospiedumu mazināšanu, tā arī sniedzot atbalstu dažādām organizācijām, kas aktīvi rūpējas par vides ilgtspējas jautājumiem. Esam gandarīti, ka Lielās Talkas organizatori ir piegājuši ļoti radoši, sniedzot iespēju sakopt apkārtni arī SOLO talkas formātā. Šāds risinājums ir izcils piemērs kā pielāgojoties gan pandēmijas izraisītām izmaiņām, gan arī iedzīvotāju paradumiem – cilvēki sev ērtā vietā pa ceļam uz laukiem vai piemājas veikalā varēs saņemt savu SOLO talkas maisu kādā no teju 200 “Maxima” veikaliem. Aicinām ikvienu pievienoties Latvijas talkotāju pulkam, droši talkojot visā Latvijā,” uzsver Jānis Vanags, “Maxima Latvija” korporatīvais vadītājs un vadības komandas pārstāvis.
Vita Jaunzeme, Lielās Talkas vadītāja, piebilst: “Šī gada sarežģītajos apstākļos, kad arvien lielāku uzsvaru liekam uz individuālām jeb SOLO talkām veselības drošības apsvērumu dēļ. Iespēja saņemt savu Lielās Talkas maisu “Maxima” veikalos, manuprāt ir labs veids kā veicināt aktīvāku SOLO talkotāju iesaisti. Drošība, līdzdalība un iesaiste ir svarīgākie priekšnosacījumi mūsu mērķu sasniegšanai. Sadarbība ar “Maxima” ir neapšaubāmi svarīgs un nozīmīgs posms Lielās Talkas attīstībā. Man ir gandarījums redzēt, ka lieli uzņēmumi, nozares līderi, ir arī gatavi spert soli pretī Latvijas zaļākai un tīrākai nākotnei un esmu pārliecināta, ka šī sadarbība ļaus tiekties pēc vēl skaistākiem mērķiem kopā!”


Informācijai: Baltinavas novada iedzīvotājiem (iepriekš sazinoties- tālr.29364993, Madara Siliņa) ir iespēja saņemt talkas maisus.
Pašvaldība neorganizēs atkritumu maisu savākšanu, tāpēc, par piepildītajiem atkritumu maisiem jāatbild talciniekiem.


Par Lielo talku: Lielā talka ir nevalstiska kustība Latvijā, kas kopš 2008. gada ne tikai katru gadu organizē talkas visā valstī, bet īsteno arī dažādus projektus sabiedrības izglītošanai vides aizsardzības jautājumos. Lielās talkas patrons ir Valsts prezidents, ierindojot Latviju starp pirmajām valstīm pasaulē, kur vides aktivitātēm ir valstisks atbalsts tik augstā līmenī. 2019. gada augustā patronāžu pārņēma Valsts prezidents Egils Levits. Par saviem zaļajiem darbiem rakstiet arī mums talkas@talkas.lv un projects@talkas.lv, vai arī dalieties ar tiem sociālajos tīklos, izmantojot tēmturus: #LielaTalka2021 #Espiederunakotnei #sakopsavusetu