Jaunsargu ekskursija "uz spārniem"

Jaunsargu ekskursija

2016. gada 14. janvārī mēs, Viļakas, Rekavas un Baltinavas jaunsargi instruktora Valentīna Keiša vadībā, devāmies ekskursijā uz Valsts robežsardzes Aviācijas pārvaldi Ludzā un II pasaules kara muzeju Ciblas novada Līdumniekos.

Aviācijas pārvaldē priekšnieka palīdze virsleitnanate Vija Enikova mūs laipni sagaidīja un savā stāstījumā iepazīstināja ar Valsts Robežsardzes Aviācijas pārvaldes darbu, veicamajiem uzdevumiem un pārvaldē dienošo robežsargu ikdienu, kā arī ar prasībām attiecībā uz topošajiem robežsargiem: jāiegūst vidusskolas izglītība ar ne mazāk kā 5,6 ballēm, ir jāprot svešvalodas — krievu valoda, un it sevišķi angļu valoda, kura ir darba valoda, veicot lidojumus un lidaparātu apkopi. Īpaši liela vērība tiek pievērsta kandidāta fiziskajai sagatavotībai. Dokumenti jāiesniedz kādā no Valsts robežsardzes pārvaldēm, jāiegūst medicīniskās komisijas atzinums, un var doties uz Valsts Robežsardzes koledžu, kur sekmīgi mācoties un nokārtojot valsts pārbaudījumus pēc gada var kļūt par pilntiesīgu robežsargu, tiesa lai kļūtu par pilotu ir jāmācās vēl 2-3 gadi. Par labu pilotu var kļūt tikai ar laiku: dienējot, regulāri trenējoties un veicot praktiskos lidojumus. Kā pārsteigumu uzzinājām, ka Aviācijas pārvaldē savulaik ir dienējušas divas sievietes – pilotes.

Ekskursijas turpinājumā noskatījāmies video, kur nofilmēta robežsargu ikdiena, treniņi un sporta sacensības, neviltotu interesi izraisīja pilota ar 10 gadu pieredzi, Sergeja stāstījums par to, kādi ir Aviācijas pārvaldes uzdevumi, ka fiziskās sagatavotības pārbaudes notiek regulāri, tas, ka apmācībās tiek izspēlētas reālas dzīves situācijas, piemēram, likumpārkāpēja aizturēšana vai cilvēku pūlī jāatpazīst un jāaiztur noziedznieks.

Aviācijas pārvaldes angāros varējām apskatīt helikopterus AGUSTA, ar kuriem robežsargi dodas lidojumos, apsekot valsts robežu, aizturēt nelegālos imigrantus, kontrabandistus. Robežsargu helikopteru aprīkojums ļauj meklēt un glābt cilvēkus, dzēst ugunsgrēkus, transportēt slimniekus un cietušos uz ārstniecības iestādēm. No pilota Sergeja stāstītā uzzinājām atbildes uz visiem mūs interesējošajiem jautājumiem par helikoptera AGUSTA uzbūvi, konstrukcijas īpatnībām, par pieredzi piedaloties starptautiskajās misijās Vidusjūras reģionā.

Ekskursijas noslēgumā devāmies uz II pasaules kara muzeju Līdumniekos, kur apskatījām vietējo iedzīvotāju un novadpētnieku tuvākajā apkārtnē savāktās II pasaules kara vēstures liecības, sadzīves senlietas, kā arī ne tik senā padomju laika priekšmetus.

No gida Ērika stāstītā uzzinājām, ka II pasaules kara laikā Līdumnieku apkārtnē norisinājās smagas tā sauktās Mozuļu kaujas, kurās Latviešu leģiona karavīri uz ilgu laiku apturēja Sarkanās armijas virzīšanos uz priekšu. Apkārtnes meži savulaik bija pilni ar II pasaules kara liecībām. Mums ļoti patika, ka varējām ne vien apskatīt eksponātus, bet arī tos paņemt rokās, uzlaikot formas tērpus, uzņemt selfijus. Patīkami pārsteidza vietējo iedzīvotāju izdoma un prasmes, kas ļāva pamestām kara mantām rast jaunu pielietojumu sadzīvē: tā tanka tornis pārvērtās par pirts krāsni, ķivere par apjomīgu smeļamo kausu un gāzmaskas futrālis par bišu dūmekli. Manuprāt, ekskursija jaunsargiem bija ļoti noderīga, jo mēs uzzinājām daudzus jaunus, interesantus faktus par ierastām lietām, kuras cilvēki kādreiz ir izmantojuši, kas ir bijušas neatņemamas Latgales cilvēku sadzīves sastāvdaļas.

Raksta noslēgumā gribam teikt lielu paldies Valsts Robežsardzes Viļakas pārvaldes priekšnieka vietas izpildītājam, pulkvežleitnantam Varim Pētersonam, pārvaldes priekšnieka palīdzei virsleitnantei Dainai Korņejevai, Ludzas Aviācijas pārvaldes priekšnieka palīdzei virsleitnantei Vijai Enikovai, pilotam Sergejam, pārvaldes kolektīvam, novadpētniekam un Ludzas jaunsargu instruktoram Ivaram Novožilovam, kā arī Alūksnes SIA ''Sabiedriskais autobuss'' un šoferim Ludim Bukalderam par ieguldītajām pūlēm ekskursijas norisē. Paldies sakām arī Viļakas Valsts Ģimnāzijas, Rekavas un Baltinavas vidusskolu vadībai par atbalstu ekskursijas organizēšanas procesā, kā arī SIA ''Senda Dz'' kolektīvam par garšīgajām pusdienām.

Teksts: Lāsma Mežale,

Rekavas vidusskolas jaunsardze, 9. klases skolniece