“Satiec savu meistaru” šogad dalībniekus pulcē rudens pusē

“Satiec savu meistaru” šogad dalībniekus pulcē rudens pusē

Pasākums “Satiec savu meistaru” ik pavasari pulcē plašu meistaru un dalībnieku pulku. Tas ir vērienīgākais tradicionālo prasmju apgūšanas pasākums, kura mērķis ir gūt praktiskas zināšanas, vēstīt plašākai sabiedrībai par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un pārmantošanu, kā arī meistariem, viņu zināšanām un prasmēm. Šogad, saistībā ar valstī izsludināto ārkārtējo situāciju, Latvijas Nacionālais kultūras centrs nolēma pārcelt «Satiec savu meistaru 2020» pasākumus uz rudens pusi.
2. septembrī Balvu novada muzejā pasākumā “Ziemeļlatgales cimdi un raksti” tikās Ziemeļlatgales rokdarbnieces, lai dalītos ar savu pieredzi, cimdu rakstiem. Adītājas no saviem līdzpaņemtajiem adījumiem izveidoja istādi, kas muzejā būs aplūkojama līdz 12. septembrim. Baltinavas novada cimdu rakstu adīšanas pieredzē dalījās Anita Kaša. Ar tradicionālo muzicēšanu pasākumu bagātināja Aija Keiša.
4. septembrī Baltinavas novada muzejā notika pasākums “Baltinavas etnogrāfiskā ansambļa pūrs. Annas Mežales piemiņai...” Audēju pulciņa vadītāja, ansambļa dalībniece Iveta Gabrāne klātesošos aicināja atminēties mūžībā devušos etnogrāfiskā ansambļa dziedātāju Annu Mežali. Ar skaistām fotogrāfijām, dzīvesstāstu, daudzajiem sasniegumiem, emocionālā atmiņu stāsta par pirmo darba dienu nolasīšanu, ne vienai vien pasākuma dalībniecei acīs sariesās asaras. Gan prieka, gan skumju asaras, atceroties jaukos mirkļus, kas pavadīti kopā ar Annu. Annas Mežales meita Anita un vedekla Aelita stāstīja savus atmiņus stāstus- no bērnības, jaunības, pēdējiem Annas dzīves gadiem. Etnogrāfiskā ansambļa sievas, atminoties Annu, dalījās savās atmiņās par mēģinājumiem un pasākumiem, tāpat arī izdziedāja dažādas dziesmas.
5. septembrī baltinavieši Tautas tērpu centrā “Senā klēts” vadīja pasākumu, kura ietvaros dalībniekus iepazīstināja ar Baltinavas tradicionālo kultūru. Iveta Gabrāne kopā ar meitu Kristiānu Buravecu mācīja celu jostu aušanu. Par cimdu adīšanas tradīcijām, rakstiem stāstīja un praktiski darbojās Anita Kaša.
Aija Keiša, kopā ar Tomu un Eduardu Buraveciem sniedza muzikālo pasākuma baudījumu, spēlējot tradicionālo mūziku. Viņiem pievienojās arī Asnate Rancāne, tautas mūzikas grupas Tautumeitas dalībniece. Muzikanti ar savu atraktīvo spēlēšanu un dziedāšanu pieskandināja ne tikai “Senās klēts” telpas, bet arī Rīgas centru. Liels paldies muzikantiem par skanīgajiem priekšnesumiem un pozitīvajām emocijām pasākuma laikā.
Paldies aktīvajiem baltinaviešiem, kas šogad kuplināja “Satiec savu meistaru” pasākumus ne tikai Baltinavā, bet arī cituviet. Paldies Ivetai Gabrānei par iniciatīvu, radošumu un degsmi popularizēt Baltinavu un tradicionālās amatu prasmes.


Fotogalerija no pasākuma apskatāma šeit .


Madara Siliņa
Baltinavas novada domes
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Foto: Iveta Gabrāne, Madara Siliņa