Valsts prezidents piedalās Masļenku traģēdijas 80. gadadienas piemiņas pasākumā Baltinavā

Valsts prezidents piedalās Masļenku traģēdijas 80. gadadienas piemiņas pasākumā Baltinavā

15. jūnija rīts Baltinavā sākās saspringti. Baltinavas novada domes darbinieki, deputāti, iedzīvotāji gatavojās Masļenku traģēdijas atceres pasākumam. Gaidāmā pasākuma plānošana sākās jau pāris nedēļas iepriekš, kad Valsts robežsardzes Viļakas pārvaldes pārstāvji rīkoja tikšanos Baltinavā, lai pārrunātu pasākuma organizatoriskos jautājumus.
1940. gada 15. jūnija rītausmā Padomju Savienības NKVD karaspēka vienības veica vairākus uzbrukumus Latvijas Republikas robežsardzes objektiem Abrenes apriņķī. Pats traģiskākais un visplašāk pazīstamais no tās dienas notikumiem bija sarkanarmiešu uzbrukums 1. rotas 2. sardzei Masļenkos, kā rezultātā tika nogalināti trīs robežsargi un divas civilpersonas. Šī uzbrukuma laikā sardzes ēka tika nodedzināta un vairāki cilvēki sagūstīti. Lai godātu robežsargu piemiņu un ik gadu atcerētos, kā robežsargi toreiz, 1940. gadā sargāja savu zemi, savu Latviju, 2016. gada 15. jūnijā Baltinavas novadā atklāja Masļenku traģēdijas piemiņas vietu.
2020. gada 15. jūnija pašā rīta agrumā, lai noliktu ziedus, piemiņas vietu apmeklēja aizsardzības ministrs Artis Pabriks. Šogad, kad traģiskajam notikumam aprit jau 80. gadskārta, atceres pasākumu ar savu klātbūtni pagodināja Latvijas valsts prezidents Egils Levits. Prezidents Baltinavā ieradās kopā ar iekšlietu ministru Sandi Ģirģenu, Valsts robežsardzes vadību. Prezidents savā uzrunā pateicās katram, kurš savu iespēju robežās ir rūpējies par vēsturiskās atmiņas saglabāšanu par Masļenku notikumiem, piemiņas vietas iekārtošanu un uzturēšanu, kā arī zināšanu nodošanu nākamajām paaudzēm par to, kas norisinājās pirms 80 gadiem. Prezidents aicināja godināt varoņus un paturēt viņus vēsturiskā atmiņā, uzsverot — lai Latvijai vienmēr saules mūžs un, lai Masļenku robežsargu piemērs mūs iedvesmo visos laikos būt par Latviju.
Pasākumu apmeklēja arī nu jau atvaļinātais robežsargs Gunārs Abrickis. Viņa vectēvs 1940. gada 15. jūnijā atradās trīs kilometru attālumā no notikuma vietas.
Izskanot pasākuma uzrunām, noliekot ziedus atceres vietā, pasākuma organizatori, Valsts prezidents kopā ar pavadošajām personām, Sandis Ģirģens, ģenerālis Raimonds Graube devās uz Baltinavas novada muzeju. Muzeja vadītāja Antra Keiša iepazīstināja ar Baltinavas vēsturi. Robežsardzes koledžas vēstures izpētes nodaļas vecākā speciāliste Dace Zariņa klātesošos informēja par Masļenku traģēdijai veltīto izstādi, norises vietas maketu, kas sniedz detalizētu ieskatu traģiskajā notikumā. Robežsardzes izstādi Baltinavas muzejā varēs aplūkot līdz 1. oktobrim.


Pasākuma fotogrāfijas iespējams aplūkot šeit.


Madara Siliņa,
Baltinavas novada domes
sabiedrisko attiecību speciāliste