Latgolas kongresa dīna- 27. apreļs

Latgolas kongresa dīna- 27. apreļs

Šogad pirmo reizi 27. aprīlis valstī tika oficiāli atzīmēts kā Latgales kongresa diena, jo 2018. gadā Saeima atbalstīja šīs dienas iekļaušanu valstī oficiāli svinamo un atzīmējamo dienu sarakstā.
Kāpēc 27. aprīlis ir atzīmējams kā Latgales kongresa diena? 1917. gada 26.-27. aprīlī Rēzekne sanāca Latgales kongress, kas lika pamatus vienotai Latvijas valstij, kuru proklamēja 1918. gada 18. novembrī. Latgales kongresā, kuru vadīja Francis Trasuns, pieņemtajā rezolūcijā bija pausts, ka Latgales latvieši ir viena tauta ar Vidzemes un Kurzemes latviešiem, kas apvienojas vienā politiskā organismā. Rezolūcija arī noteica, ka, apvienojoties ar Vidzemes un Kurzemes latviešiem, latgalieši patur savas pašnoteikšanās tiesības valodas, ticības, skolu, saimniecības un zemes jautājumos.


Šogad pirmo reizi valsts līmenī oficiāli atzīmējot Latgales kongresa dienu, Rīgā notika vairāki pasākumi.
24. aprīlī Saeimā notika Latgales kongresa dienai veltīta svinīgā sēde, kur Latgales pašvaldību un sabiedrisko organizāciju pārstāvjus uzrunāja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, premjerministrs Krišjānis Kariņš, Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska, Tieslietu ministrs Jānis Bordāns, Saeimas frakciju pārstāvji, jurists un Valsts prezidenta amata kandidāts Egils Levits, režisors, latgaliešu kultūras aktīvists Viesturs Kairišs.
26. aprīlī Tieslietu ministrijā bija konference “Latgalīšu rokstu volūda izgleiteibā i pietnīceibā. Cytu regionalūs i mozuok lītuotūs volūdu pīmāri”. Tā bija veltīta latgaliešu valodai, kā arī citu reģionālo valodu situācijai Eiropā (veru valoda Igaunijā, kašubu valoda Polijā, frīzu valoda Nīderlandē). Latvijas situācija (2 rakstu valodas vienai tautai) tika salīdzināta ar līdzīgo situāciju Norvēģijā, kur arī vienai nācijai- norvēģiem ir 2 rakstu valodas- bukmols un jaunnorvēgu valoda. Konferencē piedalījās valodu pētnieki, izglītības, kultūras jomas pārstāvji, politiķi, ārvalstu vēstnieki.


27. aprīlī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika plašākais pasākums- Latgales diena. Tās laikā visas dienas garumā visos “Gaismas pils” stāvos notika Latgalei veltītas aktivitātes- grāmatu atvēršanas svētki, tikšanās ar latgaliešu literātiem, kultūras un sabiedriskiem darbiniekiem, filmu demonstrēšana, Latgales cienastu baudīšana, bija latgaliešu grāmatu galds, dziesmas, dejas, Anneles Slišānes izstāde “100 deči Latvijai” un citas aktivitātes. Kultūras ministre Dace Melbārde sveica Latgales dzejnieci Annu Rancāni jubilejā. Latgales dienā Nacionālajā bibliotēkā kopā ar Upītes fokloras kopu uzstājās arī baltinavieši, pasākumā piedalījās arī Baltinavas v-skolas 5. klases skolēni, kuri mācās novada mācību.
Cerams, ka ar katru gadu Latgales kongresa diena un tās nozīme būs arvien labāk zināma un novērtēta ne tikai Latgalē, bet arī visā Latvijā.Latgolai veļteiti pasuokumi Baļtinovas vydsškolā


Latgaliešu nevalstiskās organizācijas, sagaidot Latgales kongresa dienu, pasludināja aprīli par Latgales mēnesi. Arī Baltinavas vidusskolā notika dažādi pasākumi, popularizējot latgaliešu valodu, kultūru un identitāti.
Jau marta beigās skolā notika Ziemeļlatgales starpnovadu ģeogrāfijas konkurss 7.-9. klasēm “Eiropa, Latvija, Latgale”, kurā piedalījās skolēni no Balvu, Rugāju, Viļakas un Kārsavas novada.

9. aprīlī Skolēnu padome 5.-12. klašu skolēniem organizēja erudīcijas konkursu “Es mīlu Tevi, Latgale!”.
13. aprīlī baltinavieši Rēzeknē piedalījās ikgadējā latgaliešu valodas un kultūrvēstures olimpiādē un skatuves runas konkursā “Vuolyudzāni”. Viktorija Olipova (4.kl.) skatuves runas konkursā ieguva atzinību, bet Baltinavas v-skolas komanda (Egija Ločmele, Megija Bukša, Ilze Jermacāne, Māra Laganovska, visas no 12.klases) olimpiādē ieguva 3.vietu.


17. aprīlī skolā bija tikšanās ar latgaliešu mūziķi Ingaru Gusānu (skatuves vārdā- Sovvaļnīku). Viņš arī savulaik tik populārās grupas “Borova MC” dalībnieks.
26. aprīlī skolas tradicionālo pasākumu “Popiela” 11. klase šogad bija organizējusi kā vērienīgu muzikālu vakaru “Dažādo mūzikas stilu pasaule”, kura “vakara nagla” bija uzaicinātās latgaliešu mūziķu grupas “Latgalīšu reps” uzstāšanās.
29. aprīlī latgaliešu valodas fakultatīva dalībnieki tikās ar valodnieci no Poznaņas universitātes (Polija) Nikolu Nau, kuras pētījumu lauks ir arī latgaliešu valoda.
Aprīlī- Latgales mēnesī skolas 1.stāva gaitenī bija apskatāma arī neliela latgaliešu grāmatu un Latgales tematikai veltīto grāmatu izstāde.


Imants Slišāns

Latgolas kongresa dīna- 27. apreļs 0Latgolas kongresa dīna- 27. apreļs 1