„Dārgumu meklētāji” Jaunlaicenes muižā apciemo malēniešus

„Dārgumu meklētāji” Jaunlaicenes muižā apciemo malēniešus


2018.gada 14.septembrī Baltinavas vidusskolas 5. un 6. klases skolēni devās ekskursijā uz Jaunlaiceni un Alūksni. Jaunlaicenē, lielu rudens krāsās ieskautu koku vidū, saglabājušās 18.gs. beigās un 19.gs. sākumā celtās baronu fon Volfu muižas ēkas. Muižkunga mājās iekārtots muižas muzejs.

Muzeja gides ar dažādām atraktīvām nodarbībām skolēniem deva iespēju iepazīt un labāk izprast tā laika cilvēku dzīvi. Skolēni tika iedalīti divās komandās, un katrai komandai bija jāveic uzdevumi. Kamēr 1. komanda gāja meklēt dārgumus, otrajai komandai bija jāiepazīstas ar malēniešu rakstura īpašībām un pie katras īpašības jāveic uzdevumi. Pirmā īpašība bija Spītība – malēnieša Spītība ļauj ar maisiem gaismu sanest istabā, jo viņi svēti ticēja tam, jo kas tad cits šo vietā būtu nesis?..

Tālāk mūs sagaidīja Vientiesība, kura izpaužas bērnišķīgajā dzīves uztverē un nezināšanā – Kara laikā trūka sāls, un malēnieši nolemj: Kāpēc gan neiesēt sāli tāpat kā graudus? Uzdevumā skolēniem vajadzēja ķert putnus, kuri varēja nopostīt lauku. Interesanta atrakcija bija pie Uzticēšanās: ja esi iedomājis pirkt kādu muižas tīrumu un kāds vēl arī to grib iegādāties: ņēma koka nūju un mainoties ar plaukstām noklāja to līdz augšai, kurš pēdējais ar plaukstu skar nūjas augšu tas ir vinnējis. Tā mēs mēģinājām iegādāties visus apkārt esošos īpašumus. Viena no interesantākajām spēlēm bija velna dzīšana ar speciālu ierīci, uz kuras vajadzēja ar smagu āmuru uzsist, lai velna galva lec uz augšu, kur bija ciparu skala. Cik augstu uzsitīsi, tik ilgi būsi no velna ticis vaļā. Tā malēnietis kārtoja savas attiecības ar velnu. Interesanta bija arī dārgumu meklēšana muižas teritorijā. Gide meistarīgi spēli savija kopā ar informāciju par muižas vēsturi. Un atrastais dārgums bija Smaids ar zelta naudiņām, kuras atradās pie vienas no muižas ēkām. 5.klases skolēniem vislabāk patika dārgumu meklēšana, velna dzīšana un vārnu ķeršana.

Skolēniem bija iespēja arī ieklausīties malēniešu valodā, kas gan ļoti atgādināja latgaliešu valodu, jo tā taču senā latgaļu zeme. Jaukā ciemošanās muiža noslēdzās ar ugunskurā vārītu zupu, un pašu ceptu, no mīklas veidotu baltmaizi. Cienājāmies arī ar piparmētru tēju un ievārījumu. Pēc brīvā dabā ieturētām pusdienām devāmies atceļā. Alūksne mūs sagaidīja ar savu zilo ezeru mirdzumu. Devāmies uz Alūksnes pilsdrupām, kur Pilssalas estrādē, pārbaudot estrādes akustiku, iemēģinājām balsis. Skolotāja Inta mums pastāstīja par pilsdrupām, tapa kopbilde uz drupu fona. Apskatījām arī atjaunoto ezermalu, ar kuģīšu piestātni un skatu laukumu. Priecājamies par skaistajiem dabas skatiem un jauko laiku. Mums bija paveicies. Paldies par vizināšanu šoferim A.Višņekovam.


Skolēnu pārdomas uzklausīja un pierakstīja 5.un 6. klases audzinātājas I.Ludborža un A.Nagle

„Dārgumu meklētāji” Jaunlaicenes muižā apciemo malēniešus 0„Dārgumu meklētāji” Jaunlaicenes muižā apciemo malēniešus 1„Dārgumu meklētāji” Jaunlaicenes muižā apciemo malēniešus 2„Dārgumu meklētāji” Jaunlaicenes muižā apciemo malēniešus 3„Dārgumu meklētāji” Jaunlaicenes muižā apciemo malēniešus 4„Dārgumu meklētāji” Jaunlaicenes muižā apciemo malēniešus 5