Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena

Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena

Gadalaiki ir kā putni, kas mūžībā liec slaidus lokus. Te tie ir, lai atkal nebūtu un pēc neilga brīža parādītos no jauna...Cilvēka dzīves skrējienā gadalaiki ir kā mazi pieturas punkti. Mēs apstājamies, ievelkam dziļāk dvašu un sakām – lūk, atkal pavasaris! 23. martā Baltinavas Kristīgajā internātpamatskolā skolēni, skolotāji un tehniskie darbinieki pulcējās uz svinīgu pasākumu, veltītu Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai. Atklājot pasākumu, skolotāja Skaidrīte Supe nolasīja „Aizvesto dziesmu” un vēlāk, rādot prezentāciju, atsauca atmiņā tālo 1949. gada 25. martu, kad tika izsūtīti vairāk nekā 90 000 Baltijas valstu iedzīvotāju, no Latvijas uz Sibīriju deportēja aptuveni 44 000 cilvēku. Skolēni uzzināja- kas ir šī diena, cik daudz un kāpēc izsūtīja iedzīvotājus, kas notika ar izsūtītajiem un kā mēs atzīmējam šo dienu. Skolotāja S. Supe savu prezentāciju noslēdza ar G. Ernesakass vārdiem: „Lai pieminam šo mūsu melno dienu un nekad neaizmirstam to!”
Skolēni aizrautīgi skatījās dokumentālo īsfilmu „Mirklis” par Emīlijas kundzi, kura tālajā Sibīrījā pavadīja 8 gadus. Klausījāmies viņas dzīves stāstā. Uzzinājām, cik grūti nācies cilvēkiem dzīvot badā, aukstumā, netīrībā. Emīlijai bija sūri, grūti jāstrādā līdz pat 16 stundām dienā, turklāt katram bija noteikta maizes norma — 600g diennaktī. Ārā aukstums bijis līdz pat — 60 grādiem.
Pasākuma izskaņā visi kopīgi pārrunājām dzirdēto un redzēto, skolotāja S. Supe uzdeva jautājumus. Skolēni bija uzmanīgi, aizrautīgi klausījušies, tāpēc atbildēt uz jautājumiem nesagādāja grūtības. Secinājām, ka esam ļoti laimīgi, jo Latvijā ir miers, varam mācīties siltā, tīrā, mājīgā skolā un, galvenais, neciešam badu. Par to mēs pateicamies Dievam.
Mirklis ir visa mūsu dzīve – kad mēs piedzimstam, mirklis, kad izstaigājam bērnības takas. Mirklis, kad atrodamies lopu vagonā, mirklis – kad zaudējam pašu mīļāko cilvēku uz pasaules – māmiņu, mirklis kad apstājas pukstēt laulātā drauga sirds un mirklis, kad mēs paši aizejam.


Skaidrīte Supe, Baltinavas Kristīgās internātpamatskolas skolotāja