Taures skan Baltinavā!

Taures skan Baltinavā!

Taures skan Baltinavā!

2017. gada 4. jūnijā Baltinavā pulcējās Ziemeļlatgales pūtēju orķestri festivālā “Taures skan Baltinavā”.

Festivāls, kurš notika jau otro reizi, šogad tika veltīts Latgales kongresa simtgadei un Latgales atmodai, kas to ievadīja vairāku gadu desmitu garumā un kuras neatņemama sastāvdaļa bija latgaliešu mīlestība uz mūziku. “Nav taidas lītas, kū navarātu saistiet ar muziku. Vajag tikai padūmuot, kai tū izdariet,” ar Franča Trasuna teikto iepazīstināja pasākuma vadītāji. Vasarsvētkos Baltinavā bija sapulcējušies jaunieši no Balvu Mūzikas skolas orķestra, Baltinavas Mūzikas un mākslas skolas orķestra, Kārsavas Mūzikas un mākslas skolas orķestra, Rēzeknes 5.vidusskolas orķestra un Rēzeknes 6. vidusskolas orķestra. Koncerta otrajā daļā klausītājus un festivāla dalībniekus priecēja īpašie viesi – džeza orķestris “Mirāža” un dziedātāja Ieva Kerēvica ar koncertprogrammu “Vasaras vakara ceļojums”.
Pasākuma idejas autore un organizatore, Baltinavas Mūzikas un mākslas skolas direktore Marija Bukša ir gandarīta, ka jau otro gadu izdevies parādīt klausītājiem pūtēju orķestru gada laikā paveikto un radīt īstu svētku sajūtu. “ “Taures skan Baltinavā” ir vienīgais šāda veida pasākums Latgalē, kurā pulcējas dalībnieki no Latgales izglītības iestādēm, lai kopā muzicētu, gūtu jaunu pieredzi un radītu svētkus gan sev, gan klausītājiem. Iespēja uzaicināt džeza orķestri “Mirāža”, kurā darbojas labākie un profesionālākie džeza mūziķi Latvijā, arī bija būtiska iespēja mūsu jauniešiem tepat dzimtajā pusē pilnīgi bezmaksas dzirdēt augstvērtīgu muzikālo sniegumu, kas varētu sniegt viņiem motivāciju turpināt ceļu pretī savu muzikālo spēju pilnveidošanai.”

Rēzeknes 5. vidusskolas pūtēju orķestra dalībnieki gatavojas priekšnesumam.


Ar Latvijas karoga uznešanu pasākuma “Taures skan Baltinavā” norisi aizsāk Baltinavas jaunsargi Jēkabs Kašs un Megija Bukša


“Zilā putniņa” stāstu izdejo Baltinavas Mūzikas un mākslas skolas 1. dejas klases audzēkņi


Uzstājas Balvu Mūzikas skolas pūtēju orķestris. Pūtēju orķestra diriģents Egons Salmanis priecājās par iespēju šogad būt kopā ar pārējiem orķestriem “Taures skan Baltinavā” un pasākuma profesionālo apskaņošanu, kas sniedza iespēju klausītājiem baudīt augstvērtīgu pūtēju orķestru skanējumu: “Tas jau pasākumā ir pats svarīgākais, lai labi skan! Paldies Aldim un Arnim Prancāniem par kvalitatīvo darbu!”“Vīnes valsi” uz Baltinavas muižas parka estrādes izdzīvo Viļakas Bērnu un jaunatnes sporta skolas dejotāji. Starp tauru skaņām skatītājus priecēja dažādi deju priekšnesumi gan Viļakas Bērnu un jaunatnes sporta skolas, gan Balvu un Baltinavas Mūzikas un mākslas skolas mūsdienu deju pulciņa izpildījumā.


“Munu jaunu dīnu zeme, seņ es tevis naredzieju,” Raiņa vārdiem skatītājus uzrunā pasākuma vadītāji Pēteris Vilkaste un Zane Bukša. Pēteris Vilkaste, aktieris un Jūrmalas Kultūras centra direktora vietnieks, jutās emocionāli pacilāts par iespēju atgriezties dzimtajā Baltinavā: “Priecājos gan par iespēju pabūt dzimtajā pusē, gan par šī pasākuma augsto māksliniecisko kvalitāti. Pūtēju orķestru mūzika vienmēr ir skanējusi par godu tautiskajam patriotismam, kā arī cilvēkos to veicinājusi. Teicama ir Baltinavas spēja turēt augstu sava novada pašcieņu un atkārtoti sarīkot Ziemeļlatgales mēroga festivālu, piedaloties tajā pašiem un uzaicinot citu novadu un pilsētu jauniešu orķestrus, kā arī noslēgumā piedāvājot Latvijas labāko džeza mūziķu – “Mirage Jazz Orchestra” un dziedātājas Ievas Kerēvicas koncertprogrammu. Tas bija ko vērts!”


Uz skatuves kopā satikušies jaunieši no Kārsavas, Baltinavas un Rēzeknes pūtēju orķestriemDiriģē Latgales orķestru virsdiriģents Egons Salmanis. “Citu novadu orķestru diriģentiem vienmēr esmu uzsvēris, ka manā Latgales novadā ir mazākais novads visā valstī — Baltinavas novads, un šajā novadā ir ne tikai mūzikas skola, bet arī orķestris. Tas ir apbrīnojami un Baltinava var ar to lepoties!”


Uzstājas apvienotais Ziemeļlatgales izglītības iestāžu pūtēju orķestris. Koncerta pirmās daļas noslēgumā orķestri vienojās Jevgēnija Ustinkova un Mārtiņa Birņa skaņdarbā “Aiz azara”.


Uzstājas Balvu Mūzikas skolas pūtēju orķestris. Ar festivālu “Taures skan Baltinavā” noslēdzās pūtēju orķestra aktīvā sezona un sākās jauniešu brīvdienas, lai sasmeltos jaunus spēkus nākamajam gadam.


Tālo ceļu no Rīgas mērojis Valsts izglītības satura centra interešu izglītības un audzināšanas darba nodaļas pārvaldes vecākais referents Egīls Šķetris. Uzrunājot klausītājus, Egīls Šketris uzsvēra, ka šis pūtēju orķestriem ir bijis pasākumiem un festivāliem bagāts gads, norisinājies Vislatvijas pūtēju orķestru salidojums Rīgā un prieks, ka gads tiek noslēgts ar iespēju klausītājiem arī Baltinavā dzirdēt gada laikā paveikto.


Uzstājas dziedātāja Ieva Kerēvica un džeza orķestris “Mirāža”. Mūziķu programmā “Vasaras vakara ceļojums” izskanēja tikai latviešu autordarbi un programmas noslēgumā Ieva Kerēvica izjusti izpildīja orķestra pianista un komponista Madara Kalniņa darbu “Latvijā”. Māksliniece uzsvēra, ka cer, ka viņiem vēl būs iespēja atgriezties Baltinavā, lai šo skaņdarbu kādā baltā ziemas vakarā izpildītu Baltinavas baznīcā.


Trombonu spēlē džeza orķestra “Mirāža” vadītājs Lauris Amantovs.

Džeza orķestra “Mirāža” dalībnieks Raivo Stašans diskutē ar Alvilu Altmani par viņa komponētā skaņdarba nosaukumu – “Plūciet rozes” vai “Plūciet rozi”. To bija iespējams lemt skatītājiem, jo tieši “Taures skan Baltinavā” izskanēja šī skaņdarba pirmatskaņojums.

“Paldies katram, kurš palīdzēja radīt šos svētkus,” “Taures skan Baltinavā” dalībniekus uzrunā Marija Bukša.

Pasākuma noslēgumā visiem dalībniekiem bija iespēja mieloties pie kārtīga latgaliešu zupas katla.Foto: Vilhelms Laganovskis
Teksts: Zane Bukša